Informacja IBR IPV

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lesznie uprzejmie informuje o wejściu w życie ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 4 sierpnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia programu zwalczania zakaźnego zapalenia nosa i tchawicy/otrętu bydła  oraz wirusowej biegunki bydła i choroby błon śluzowych w wybranych stadach bydła. Program stosuje się od dnia 1 stycznia 2018 r.

 

Przystąpienie do programu jest dobrowolne, realizowane na wniosek hodowcy.

Za prawidłową realizację programu odpowiada posiadacz bydła, którego stado bydła zostało objęte programem.

 

         Powiatowy lekarz weterynarii nadzoruje realizację programu w zakresie spełniania przez stada bydła objęte programem warunków weterynaryjnych określonych w załączniku III do decyzji 2004/558/WE, w tym przede wszystkim w zakresie sporządzania dokumentacji związanej z realizacją programu. Powiatowy lekarz weterynarii po stwierdzeniu spełnienia tych wymagań uznaje stado bydła, w drodze decyzji administracyjnej, na pisemny wniosek posiadacza bydła, za wolne od IBR/IPV.

         W ramach programu próbki do badań laboratoryjnych są pobierane i przesyłane przez lekarza weterynarii, który sprawuje zwyczajową opiekę nad gospodarstwem pochodzenia, zwanego dalej „lekarzem weterynarii opiekującym się stadem”.

Program składa się z dwóch części:

1) część I – Program zwalczania zakaźnego zapalenia nosa i tchawicy/otrętu bydła;  2) część II – Program zwalczania wirusowej biegunki bydła i choroby błon śluzowych. 

Części programu mogą być realizowane łącznie albo oddzielnie.

 

Nowe stada mogą być zgłaszane do programu pod koniec każdego roku kalendarzowego tak, aby w nowym roku kalendarzowym mogły przystąpić one do realizacji programu. Dlatego producenci zainteresowani przystąpieniem do programu powinni się zgłosić jeszcze w bieżącym roku.

         Realizacja programu ma doprowadzić do uwolnienia stad bydła objętych programem od IBR/IPV.  

Skutkiem realizacji programu i nadania stadu statusu stada wolnego od IBR/IPV będzie:

1) poprawa sytuacji epizootycznej oraz ekonomicznej w gospodarstwie przez zmniejszenie przypadków zachorowań bydła na IBR/IPV z objawami ze strony górnych dróg oddechowych, ograniczenie liczby poronień oraz zabiegów leczniczych w stadzie bydła, a także zwiększenie mleczności krów;

2) zwiększenie konkurencyjności bydła pochodzącego z gospodarstwa oraz produktów pochodzących od tego lub z tego bydła na rynku krajowym i rynkach zagranicznych; 3) ułatwienie handlu i obrotu bydłem pochodzącym z gospodarstwa oraz wywozu bydła do państw trzecich.

Poprawa sytuacji epizootycznej w odniesieniu do IBR/IPV wpłynie również pozytywnie na ekonomikę hodowli bydła w stadach objętych programem przez ograniczenie strat bezpośrednich i pośrednich wynikających z występowania choroby, tj. ograniczenie poronień i strat związanych ze zwiększoną śmiertelnością zwierząt, zwiększenie mleczności krów czy zmniejszenie kosztów związanych z leczeniem zwierząt, a także przez wzrost konkurencyjności bydła pochodzącego ze stad wolnych od IBR/IPV oraz produktów pochodzących od tego lub z tego bydła na rynku krajowym i rynkach zagranicznych.

         W celu potwierdzenia wyników realizacji programu, powiatowy lekarz weterynarii zakłada kartę zdrowia bydła dla każdej sztuki bydła w stadzie i przekazuje ją posiadaczowi bydła przystępującemu do programu, który ją uzupełnia –  załącznik nr 1 do pisma.

Przystąpieniem do programu powinni być zainteresowani przede wszystkim:

1)    Właściciele gospodarstw, z których bydło jest przemieszczane do innych krajów, w tym krajów trzecich z przeznaczeniem na opas lub do hodowli

2)    Gospodarstwa produkujące materiał hodowlany ( jałówki do sprzedaży, buhajki do produkcji nasienia)

 

Zasady uwalniania stad bydła od IBR/IPV przedstawia schemat, stanowiący załącznik nr 2 do pisma.

 

Szczegółowe informacje, w tym treść rozporządzenia, oraz rodzaj wymaganej dokumentacji, prowadzonej przez hodowcę, dostępne są na stronie Powiatowego Lekarza Weterynarii : www.wetleszno.pl

 

Rozporządzenie

Karta zdrowia BVD i IBR

informacja IBR IPV

Skip to content